Vlasy ztrácejí svou hustotu

Difúzní ztráta vlasů se může objevit v jakémkoliv věku a je charakterizována zřídnutím celé vlasové pokrývky s následným ztenčováním vlasů. Tato ztráta vlasů není soustředěna v jediné oblasti vlasové pokožky a z tohoto důvodu nevede k vytváření lysin. Výsledkem rozptýlené ztráty vlasů je řídnutí vlasů (vlasy ztrácejí svou hustotu).

Příčiny difuzní alopecie mohou byt fyzického i psychického charakteru: špatná výživa, nedostatek vitamínů, nedostatek minerálů, jako je železo nebo zinek, dietní poruchy, nemoci (infekce, metabolické poruchy), léky a lékařská ošetření, hormonální vlivy (těhotenství, perorální antikoncepce), porucha štítné žlázy, těžká chřipka nebo operace, úpravy vlasů (nadměrné barvení či odbarvování, ondulace, vyrovnávání zkadeřených vlasů), psychologické faktory, stresové situace, věk.

Výše uvedený seznam se zaměřuje na příčiny difúzní alopecie u žen. Infekce, záněty, poruchy štítné žlázy, nedostatek železa a některé léky mohou být příčinou difuzní alopecie rovněž u mužů. Ve většině případů difúzní alopecie není nutná lékařská péče. Nedostatek železa nebo jiných minerálů vyžaduje jen změnit stravu, aby se vypadávání vlasů zastavilo. Další příčiny, jako jsou antikoncepční pilulky a léky, lze rovněž snadno odstranit, stačí lékaře požádat o jiné léky, což problém s vypadáváním vlasů vyřeší. Infekce, záněty, poruchy štítné žlázy a hormonální nerovnováha již vyžadují odbornou léčbu. Je proto nutné na tuto skutečnost upozornit odborníka, který zváží všechna fakta před zahájením léčby, aby byla zajištěna taková léčba difuzního vypadávání vlasů, která bude směřovat ke kořenu problému.