Dědičná ztráta vlasů u mužů a žen

Alopecia androgenetica, tzv. mužská plešatost, je nejběžnější typ padání vlasů. Jde o speciální typ alopecie s předpokládanou zvláštní senzitivitou vlasových folikulů na cirkulující androgeny. Ve vlasovém folikulu jsou důležité dva enzymy: aromatáza a 5a reduktáza.Testosteron se dostane k buňce vlasového folikulu, naváže se na androgenní receptor a formuje aktivovaný komplex. Obsah DNA se snižuje, a tím i množství mitóz v matrixových buňkách folikulů. Postupně dochází k redukci folikulární matrix a dermální papily a tím je folikul progresivně menší. Miniaturizovaný folikul produkuje stále tenčí vlas bez meduly a pigmentu, až vlasový folikul postupně zanikne. Histologicky je znakem evoluce přítomnost indeterminovaných folikulů s intermediální velikostí, které se nacházejí mezi folikuly produkujícími terminální vlas a folikuly produkujícími velusový vlas. Alopecia androgenetica se vyskytuje stejně u mužů i u žen s tím rozdílem, že u ženy nikdy nedojde ke vzniku úplné pleše tak jako u muže.

Každý vlasový folikul má receptory, které reagují na přítomnost testosteronu. Proč však mají někteří muži hustou hřívu a někteří pouze peří? Důvodem, proč mají někteří muži větší sklon k vypadávání vlasů a jiní ne, je geneticky podmíněné množství receptorů v buněčné struktuře folikulu. Při redukci testosteronu vzniká dihydrotestosteron (DHT) a ten se ve zvvšené míře váže na buňkové struktury a narušuje jejich energetický metabolismus. Vlasové cibulky se oslabují a postupné odumírají, což se projeví vypadáváním vlasů. V boji proti vypadávání vlasů je žádoucí používat přípravky obsahující látky, které prokrvují vlasový folikul a působí proti androgenům. Stříhání vlasů nezvýší hustotu vlasů, nemá žádný vliv na aktivitu folikulů. S určitým počtem vlasových folikulů – od 100 do 150 tisíc – se narodíme a v průběhu života se nové folikuly netvoří. 

Na vzniku onemocnění má výrazný podíl dědičnost. Pokud se projevy androgenní alopecie objeví již před dvacátým rokem života, je vývoj velmi rychlý. I zde však existují individuální rozdíly. Při prvních projevech u mužů po třicatém roce života je průběh mírný, pleš se nevyvine úplně, zůstává jen v oblasti čela. Průběh alopecie mohou zhoršovat přidružená onemocnění vlasové pokožky a dlouhodobé užívání léků na různé nemoci.