Zjizvená kůže v místě vypadávání vlasů

Jizvová alopecie nebo alopecia cicatricielle je skupina onemocnění způsobující zjizvení pokožky hlavy a následné vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů způsobené jizvovou alopecií je většinou trvalé a zničené vlasové folikuly jsou nahrazeny zjizvenou tkání. Touto chorobou mohou být postiženy obě pohlaví. Alopecia cicatricielle představuje zhruba 3% všech případů nemoci alopecie.

Jizvovou alopecii dělíme na dvě formy – primární a sekundární. V případě primární formy jsou vlasové folikuly zničené buňkami imunitního systému, jako jsou neutrofily a lymfocyty, a to může být spojeno s autoimunitním onemocněním. Předpokládá se, že jizvy se vyskytnou, když jsou kmenové buňky a mazové žlázy, které se nacházejí v horní části vlasových folikulů, zničeny zánětlivým procesem. Tento typ jizvové alopecie se dále dělí podle konkrétního typu zanícené buňky v tomto procesu.

Sekundární jizvová alopecie je obvykle způsobena úrazem – rozsáhlými popáleninami nebo strojem, kdy dojde k vytržení celé oblasti vlasů i s kořínky, dále ji mohou způsobovat psychické poruchy provázené nutkavým vytrháváním vlasů a také může vypuknout jako následek závažné infekce. Příčinou jizvové alopecie mohou byt i některá vzácná onemocnění, jako je lichen planus, aplasia cutis congenita, folikulitida decalvans, granulomatózní onemocnění, sklerodermie, dále zánět vlasových folikulů, virové, bakteriální nebo plísňové infekce. Jedna z příčin jizvové alopecie může být také pásový opar na pokožce hlavy. 

Jizvová alopecie nemusí mít kromě postupné ztráty vlasů a zjizvení kůže žádné jiné příznaky. Občas je doprovázena symptomy, jako jsou svědění a pálení. Někdy může byt svědění způsobené touto chorobou velmi intenzivní a těžké. Zpočátku může jizvová alopecie způsobit malé červené skvrny na pokožce hlavy, které se mohou průběžně postupně rozšiřovat. Při pohledu zblízka na postižené oblasti je vidět, že lysiny způsobené touto chorobou mají potrhané okraje. Kromě těchto příznaků mohou v postižené oblasti vzniknout i puchýře naplněné tekutinou nebo pustuly.

Charakteristické příznaky jizvové alopecie jsou velkou pomocí při určování diagnózy této nemoci. Aby však byla diagnóza potvrzena, vyžadují lékaři biopsii tkáně, která odhalí druh zánětu a typ jizvové alopecie. Spolu s biopsií je pro kompletní diagnostiku postižené části kůže nutná podrobná analýza příznaků a také vyšetření vzorku vypadlých vlasů. Způsob léčby jizvové alopecie závisí na tom, co ji zapříčinilo, a na stavu zjištěného onemocnění.