Úplná ztráta vlasů na hlavě

Alopecia totalis je kompletní ztráta vlasů na pokožce hlavy (dokonce mohou být postiženy i obočí a řasy), ale zbytek těla zůstává nedotčen. Někdy je tato nemoc nazývána jako areata totalis. Totální alopecie se obvykle objeví ve dvou typech: Jedním je poměrně náhlá a úplná ztráta všech vlasů na hlavě. Druhým typem je pomalejší forma, která vzniká jako alopecia areata a končí jako úplná ztráta vlasů. V tomto smyslu je někdy (ale ne vždy) spojena s chorobou alopecia areata.

Většina nemocných jsou děti a dospělí ve věku do 40 let, ale onemocnění se může projevit u lidí všech věkových kategorií. Při tomto typu alopecie mají postižení často deformované nehty s hrbolatým křehkým vzhledem. Podle statistik 2% mužů a 1% žen v Evropě trpí nějakou formou nemoci alopecia areata. Asi 2% z nich trpí nemocí alopecia totalis nebo alopecia universalis. To znamená, že asi jeden z každých 125 000 mužů a jedna z každých 250 000 žen má alopecia totalis nebo alopecia universalis.


Co způsobuje totální alopecii?

Alopecia totalis je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém útočí a napadá vlastní vlasové folikuly, které byly nějakým způsobem změněny, a proto jsou imunitním systémem identifikovány jako tělu cizí. Ve většině případů je šance na oživení vlasových folikulů a alespoň částečnou nápravu stavu. Byly zaznamenány i případy úplného vyléčení.